valinnaisaineet

Meidän koulussa neljänneltä luokalta asti saa valita valinnaisaineet. Jokaisella oppilaalla on kaksi valinnaisainetta lukuvuodessa. Valinnaisaineet on aina perjantaisin klo 12.30-14.00. Valinnaisia voi olla joko kaksi keväällä tai kaksi syksyllä tai sitten voi olla molemmissa yksi. Näistä kursseista sai valita neljä ja kaksi niistä toteutui:

koodaus
elokuva
japanin harrastajat
shakkiturnaus
steelpan
leivonta
välipala
Helsinki tutuksi
retkeily
telinevoimistelu
palloilu
askartelu
mailapelit
tekninen käsityö
pehmeä käsityö
tekninen piirtäminen
öljyvärimaalaus
draama
valokuvaus
koulun toimitus.

Minulla oli molemmat valinnaiskurssit syksyllä.  Minun ensimmäinen kurssini oli Helsinki tutuksi ja siellä valittiin kolme paikkaa  ja sitten me menimme käymään niissä. Me kävimme Lasten kaupungissa, observatoriossa ja luonnontieteellisessä museossa. Observatoriossa en ollut käynyt aikaisemmin. Nyt minä olen koulun toimituksessa. Ne molemmat on todella kivoja

Kirjoittanut: Emma <3