6ABn ja 6in vierailu yrityskylässä

Perjantaina 9.11. Maunulan ala-asteen 6AB ja 6i luokat kävivät yrityskylässä. Yrityskylässä on tarkoitus oppia työelämästä ja yhteiskunnassa toimimisesta. Jokaiselle jaettiin ennen vierailua oma ammatti jossa he toimivat yrityskylävierailun ajan. Ennen vierailua tehtiin myös oma työhakemus. Kaikki eivät saaneet toivomaansa ammattia, mutta kaikilla oli silti hauskaa. Yrityskylässä pidettiin myös kaksi taukoa joiden aikana sai käyttää palkkaansa ostoksiiin. Mielestäni Yrityskylässä oli hauskaa, koska siellä sai itse päästä myymään ja ostamaan kaikenlaista.

Haastattelin Siinaa ja Anasta 6AB-luokalta. Anas ja Siina olivat molemmat sitä mieltä että Yrityskylässä oli hauskaa. Siinan mielestä Yrityskylässä hauskinta oli laskujen maksaminen kun taas Anaksen mielestä työelämän toiminnan oppiminen. Siina sai toivomansa ammatin eli hän oli kaupungintalon kiertotalouskoordinaattori. Anas toivoi alunperin Alepan toimitusjohtajaksi, mutta päätyikin metsänhoitoydistykseen samaan ammattiin. Siinaa harmitti Yrityskylässä, että kaupat olivat niin pieniä. Anaksen mielestä Yrityskylässä oli tylsää vain se että häneltä loppuivat tehtävät kesken. Anas oppi Yrityskylässä lisää työelämästä ja Siina taas oppi maksamaan laskut ja ottamaan lainaa.

kirjoittanut: Beata