Mistä Halloween on lähtöisin?

Halloween on lähtöisin muinaisten kelttien uudenvuoden juhlasta sillä keltit ajattelivat että vuoden viimeisenä päivänä vainajat nousevat haudoistaan ja käyvät elävien luona etsimässä tietä kuolleiden valtakuntaan.

Muinaiset keltit tekivät kaikkensa pelottaakseen aaveet pois. Illalla he pukeutuivat valeasuihin petkuttaakseen pahoja henkiä. Naamioiden ja outojen vaatteiden piti uskotella vainajille, että niiden kantajatkin olivat kuolleita, jotka kannatti jättää rauhaan. He käyttivät juurikkaita soihtuina tai lyhtyinä pitääkseen henget loitolla ja veivät ruokaa haudoille, jotta vainajat eivät asettuisi asumaan muualle maan päälle.” (historia net)

Samana pivänä juhlitaan myös Kekriä eli sadonkorjuu juhlaa. Halloweenia ja Kekriä juhlitaan aina 31.10.

Nykyään lapset pukeutuvat ja kiertäen ovelta ovelle  keräämässä karkkia. Pukeutuneet lapset kuvaavat henkiä jotka kiertelevät maan pällä.  Meidänkin koulussa osa luokista juhli halloweenia. Kaikki luokat eivät kuitenkaan juhlistaneet halloweenia.

 

Kirjoittanut: Emma 4c