SUPERPAJAPÄIVÄ

9.5 lauantaina koulullamme oli superpajapäivä. Pajapäivä korvasi tämän vuoden kevätjuhlan. Idea päivään tuli toisesta koulusta, jossa on ollut pajapäivä kevätjuhlan sijaan. Opettajien sekä oppilaiden mielestä oli hauskaa kokeilla jotakin uutta. Meidän koulullamme oli 27 eri pajaa. Pajoja oli ympäri koulua eri luokissa ja ulkona. Ideat eri pajojen teemoihin tulivat oppilailta, opettajilta ja vanhemmilta. Yksi oppilas pääsi kolmeen eri pajaan päivän aikana. Pajoja pyörittivät oppilaat, opettajat ja vanhemmat.

Pajoja oli monenlaisia. 27:stä pajasta kaikki löysivät jotakin joka kiinnosti heitä. Tarjolla oli mm. saippuakuplapaja, origamien taittelua, pitsapaja, sushien tekoa, taikatemppuja, sarjakuvan tekoa, perinneleikkejä, kynsistudio, teatteria ja tulipalon alkusammuttamista.

040 (2) 039 (2) 182 080

Monien mielestä pajapäivä oli kiva, koska se oli erilainen koulupäivä kuin yleensä. Toivottavasti onnistunutta superpajapäivää vietetään myös tulevaisuudessa.