OPPILASKUNTA

Koulumme uusi oppilaskunnan hallitus  on valittu. Tällä kertaa valitseminen tapahtui hiukan eri tavalla.Nyt kaikilta luokilta ei ole enää edustajaa hallituksessa vaan hallitus on muodostunut vapaaehtoisista ja innokkaista oppilaista.  Oppilaat jotka halusivat hakea oppilaskunnan hallitukseen  tekivät itsestään julisteet jossa he kertoivat itsestään ja miksi juuri heidät pitäisi valita. Koulumme 6.luokkalaiset eivät kuitenkaan osallistuneet vaaleihin , sillä koulumme hallitus  jatkaa vielä ensi lukukaudellakin. Äänestäminen tapahtui Fronterin kautta, jossa oli kaikikien hakijoiden nimet ja luokka. Myös hakijoiden kuvat olivat esillä ATK- luokassa äänestämisen helpottamiseksi. Oppilaskunnan hallitus kokoontuu kerran viikossa pitkällä välitunnilla, mutta jokaiseen kokoukseen saa tulla hallituksen jäsenen lisäksi myös oppilas jokaiselta luokalta.