4A Annantalolla – viikottainen raportti

VIIKKO 3

Meillä oli läksynä kirjoittaa mitä Annantalolla näkyi. Toisessa kerroksessa näimme katosta roikkuvia puunpalasia, joiden sisältä kuului sirittävää ääntä. Siellä oli myös vitriinejä joissa oli savesta ja muista raaka-aineista tehtyjä teoksia. Näimme myös änkkäreitä. Siellä oli katossa kukkia, jotka esittivät Isoa tyttöä. Kun olimme lähtemässä, näimme aulassa ihmistä esittävän patsaan jonka vaatteet olivat tehty heijastimista. Siellä oli myös minitelkkari joka oli kiinni, mutta ensimmäisellä kerralla sieltä tuli jotain ohjelmaa. Sen edessä oli myös monta pikkuista tuolia. Ulkona oli pyörivä hökkeli jonka sisällä oli esineitä joiden varjot näkyivät ulos.

VIIKKO 2

Tänään me olimme Annantalolla toista kertaa. Musiikkiryhmä sanoitti itse tekemänsä kappaleen.
Videoryhmä aloitti videoimaan omaa keksimäänsä elokuvaa. Kuvataideryhmä maalasi itse suunnittelemiaan hahmoja. Odotamme innolla seuraavaa kertaa.

Tehnyt:Jasmin ja Saga

VIIKKO 1

Aloitimme tänään 15.1.2015 Annantalo 2×5 taidekurssit.Työpajat ovat musiikkistudio, kuvataide ja videotyöpaja.

Musiikkistudiossa harjoiteltiin tietokoneohjelman käyttöä.Soitimme ja äänitimme laulua. 

Kuvataiteessa oppilaat pukeutuivat rooliasuihin ja piirsivät itsensä hiilellä.Videotyöpajassa suunniteltiin oman elokuvan runkoa ja etsittiin rekvisiittaa.

Annantalolla oli hauskaa!        

T: 4A-luokan oppilaat