ITSENÄISYYSPÄIVÄN JUHLAT

Menimme tilausbussilla Finlandiatalolle. Siellä jouduttiin odottamaan ylipormestari Jussi Pajusen kättelyä noin tunti. Kättelyn jälkeen saimme alkumaljat, juomat olivat kai jotain marjalimua. Taas jouduttiin jonottamaan, mutta tällä kertaa ruokaa. Ruuaksi oli herkullista mansikkakakkua, hiukan erikoista voileipäkakkua, kirsikkatomaatti, kukan muotoiset porkkanat ja muumisuklaakonvehti. Voileipäkakkua jäi aika monelta yli:). Seuraavaksi oli vuorossa Jussi Pajusen puhe. Jussi puhui Suomen itsenäisyydestä. Lauloimme Maamme-laulun ensin suomeksi ja sitten ruotsiksi. Sen jälkeen meille esiintyi Molli (hän oli ensimmäisen The Voice Kidsin voittaja). Sitten siirryimme tanssimaan. Tansseja oli seitsemän. Musiikit olivat vähän erilaisia silloin kun olimme harjoitelleet, koska orkesteri soitti ne ihan itse. Mutta se ei haitannut. Ennen lähtöä otettiin yhteiskuva, johon pojat halusivat kokin mukaan. Sitten lähdimme bussilla takaisin koululle. Koululla söimme lounaan, koska Finlandiatalon ruoka oli vain pientä maistiaista. Koulu loppui ruokailun jälkeen.

Kirjoittanut: 4A:n oppilaat