VIERAITA KOULUSSA

1.9 Maanantaina kouluumme saapui vanhoja eläkeläisopettajia jotka aloittivat opettajaopintonsa tässä koulussa 50 vuotta sitten. Vieraat kertoivat aivan erilaisesta koulunkäynnistä, ja siitä mitä se heidän aikaansa oli. Vieraat kertoivat esim. siitä, että siihen aikaan kun he kävivät koulua (jota kutsuttiin siihen aikaan nimellä ”kansakoulu”) piti opettajien käyttää koulussa hametta, sekä poikien solmiota, kauluspaitaa ja pukutakkia. Vieraat kertoivat myös koululaisten ilta ja aamuvuoroista, sillä oppilaita oli siihen aikaan niin paljon, että vaikka luokat olivat suurempia, ei koko kouluun kerralla kaikkia oppilaita mahtunut.

Anniina 5A

1.9 koulussamme vieraili vanhoja opettajia jotka aloittivat opettajaharjoittelun koulussamme 50 vuotta sitten. He vierailivat luokissa ja kertoivat millaista koulun käynti oli 50 vuotta sitten. Aluksi jokainen opettaja esittäytyi, ja kertoi itsestään. sitten heille sai esittää kysymyksiä.

Aku 5A